Case study
O nas
Kariera
Blog
Kontakt
Case study
O nas
Kariera
Blog
Kontakt
Spis treści
5
 min. czytania /
22 maja, 2015

Które media społecznościowe wybrać dla promocji firmy w sieci?

Zestawienie korzyści sześciu najważniejszych kanałów społecznościowych, które pomoże ci dobrać właściwe kanały promocji swojej firmy w Internecie.
Autor: Damian Lewandowicz

Nad przepływem informacji w social media można zapanować, a sama informacja może stanowić zaproszenie do opowieści - niczym wierzchołek góry lodowej. Problem w tym, że ten przepływ w każdym medium działa inaczej - jak zatem wybrać odpowiedni kanał społeczny dla swojej firmy?

Oto kilka informacji, które pomogą ci dokonać wyboru.

Niezależnie od tego, czy chcesz docierać do swoich klientów użytecznymi treściami, promować swoje produkty czy wizerunek, spójna kampania w mediach społecznościowych powinna być częścią całości działań marketingu internetowego i z części tej wynikać. Warto o tym pamiętać i mieć świadomość, że nie na każdej platformie społecznej zawsze warto być.

Innymi słowy, nie ma uniwersalnej recepty na social media.

Kampanie w #SocialMedia muszą być spójną częścią działań marketingu internetowego. Tweetnij

Na jakiej podstawie wybrać odpowiednie kanały promocji w social media?

Podobnie jak twoja strona internetowa czy newsletter, media społecznościowe nie powinny być dla ciebie celem samym w sobie, lecz narzędziami, za pomocą których realizujesz swoje cele marketingowe.

Dlatego zanim podejmiesz się prowadzenia profilu na jakimkolwiek kanale, odpowiedz sobie na trzy pytania:

  1. Czy na danym kanale są twoi docelowi odbiorcy?
  2. Jakie treści możesz i chcesz publikować i czy treści te nadają się do tego medium?
  3. Czy masz czas na to, by w sposób spójny i ciągły publikować nowe informacje?

Mniej lub bardziej, od tych trzech elementów - czy masz KIEDY publikować, czy masz CO publikować, i czy masz DLA KOGO publikować - zależy reszta. Pytania te warto zadać sobie zarówno w kontekście całej kampanii jak i poszczególnych mediów. Każde z nich ma swoją specyfikę działania, swoje wady i zalety, szanse i zagrożenia.

Przygotowałem zestaw najważniejszych z nich.

Facebook - faworyt większości statystyk

Zacznijmy od absolutnego mistrza popularności. Według Digital Insigths, portal ten stanowi bazę ponad miliarda aktywnych użytkowników, a dane We Are Social wskazują, że korzysta z niego aż jedna trzecia Polaków. Jeśli Twoi odbiorcy korzystają z Internetu, jest całkiem duża szansa na to, że są także na Facebooku. Już same te liczby będą dla wielu wystarczającym argumentem na to, by spróbować przykuć uwagę części jego użytkowników swoją ofertą.

Z drugiej strony warto zdawać sobie sprawę, że wraz z liczbami rośnie też konkurencja. Co więcej, mało przejrzysty system wyświetlania postów wśród fanów naszej strony powoduje, że początki w docieraniu do naszej grupy mogą być uciążliwe.

Może się szybko okazać, że bez ponoszenia kosztów promocji postów, nasz wysiłek może nie przełożyć się na zakładane efekty.

Twitter - dynamiczne medium międzynarodowe

Ten mikroblogowy portal dla wielu wydaje się nie mieć dużej wartości, choć niesłusznie. Około 250 milionów aktywnych użytkowników na świecie i ponad 3 miliony w Polsce jest co prawda niewielką bazą w porównaniu z platformą Zuckerberga.

Sporych korzyści w wykorzystaniu Twittera mogą jednak szukać osoby i branże, dla których ważny jest bardzo szybki przepływ informacji (średni czas życia tweeta to tylko kilkanaście minut), a także związane z nowymi technologiami i marketingiem, w których liczba użytkowników rośnie tu najszybciej.

Rotacja wiadomości na liniach czasu tego medium bywa naprawdę zawrotna, jednakże ograniczona długość tych wiadomości oraz bardzo sprawna nawigacja według list, trendów oraz hashtagów znacznie ułatwia dotarcie do grupy docelowej, zwłaszcza z dobrej jakości informacją.

Dodatkowym atutem są tu znacznie mniej odczuwane granice terytorialne, więc jeśli prowadzisz biznes międzynarodowy, szybko znajdziesz tu płaszczyznę dla skutecznego marketingu.

Google Plus - czyli portal od ludzi, którzy rządzą SEO

Chyba największa zagadka w zakresie wyboru platformy. Z dwa razy większą bazą aktywnych użytkowników niż Twitter (w tym jedną piątą Polaków), Google+ wydaje się być, podobnie jak Facebook, uzasadnionym wyborem z racji samych statystyk.

Niestety, aktywność wielu polskich użytkowników na tym medium jest znikoma, o wzajemnym angażowaniu się w treści nie wspominając. O ile nie należysz do społeczności tematycznych albo nie śledzisz zagranicznych kont, możesz mieć naprawdę mały ruch na swojej linii wiadomości.

A jednak, są co najmniej dwa powody, dla których warto zaznaczyć swoją obecność na tym portalu.

Po pierwsze, wielu słusznie przekonuje, że wizytówka firmowa poprawia widoczność firmy w wyszukiwarce Google, zaś każdy link prowadzący do strony zwiększa jej pozycję w tych wynikach.

Po drugie, dzięki wielu funkcjom i możliwościom, mały ruch może być dobrym polem dla eksperymentów - kreatywne metody promocji mogą tu przynieść efekty, których nie dostrzegamy na innych portalach.

Instagram - najszybciej rozwijający się kanał społeczny

Od kilkunastu miesięcy wiele źródeł wskazuje na bardzo szybki wzrost w liczbie użytkowników tego medium wieszcząc dalszy jego rozwój. Szybko rosnąca liczba 200 milionów aktywnych kont odbiera pozostałym portalom palmę pierwszeństwa w zakresie dzielenia się treścią wizualną.

Co więcej, aktywni użytkownicy chętniej wchodzą w interakcje, a jeśli twoją grupą docelową są młodzi ludzie, znajdziesz ich tam wyjątkowo wielu.

W odróżnieniu od pozostałych platform społecznościowych, Instagram jest raczej ubogi w możliwości (być może to klucz jego rosnącej popularności?). Do zdjęć nie można dołączać linków, zaś jakość interakcji z publikowanymi zdjęciami bywa wątpliwa.

Ciekawy jest fakt zarezerwowania części funkcjonalności portalu jedynie dla jego mobilnej wersji, co może w nadchodzących miesiącach przynieść ciekawe skutki w świetle trwającego przesunięcia wykorzystania social media z PC właśnie na urządzenia mobilne.

Ostatecznie, ze względu na swoją specyfikę, Instagram jest dobrym wyborem uzupełniającym jeśli chcemy promować nasz wizerunek, i doskonałym wyborem jeśli możemy dzielić się dużą ilością ciekawych zdjęć.

Pinterest - doskonałe medium dla infografik oraz branży modowej i kulinarnej

Podobnie jak w Instagramie, także na tym medium królują treści wizualne, które nie tylko nie są ograniczone rozmiarowo, ale też mogą wykorzystywać w swoich opisach linki i które można dzielić na praktyczne tablice tematyczne.

Wśród 40-milionowej społeczności użytkowników, aż 80% stanowią kobiety, co w połączeniu z często spotykanymi "pinezkami" z dziedziny mody, gotowania oraz Do-It-Yourself, można łatwo wywnioskować w jakich przypadkach Pinterest będzie wyborem numerem jeden.

Z podstawowych funkcji Pinteresta korzysta się bardzo łatwo, jednak warto drogą prób i błędów znaleźć najlepszą metodę ekspozycji swoich treści.

O ile z jednym zdjęciem nie ma wątpliwości, o tyle w przypadku serii zdjęć w grę wchodzą możliwości tworzenia interesujących kolarzy lub infografik, których kreatywne zastosowanie może dać początek wspaniałej wirusowej historii naszego "pina".

LinkedIn - centrum relacji biznesowych z dużymi możliwościami

Ostatnim, na który warto zwrócić uwagę jest LinkedIn, portal o charakterze biznesowym opartym w głównej mierze na kontaktach zawodowych. LinkedIn, z niemal 200 milionami aktywnych użytkowników i bardzo dynamicznym wzrostem jest ciekawym uzupełnieniem pozostałych kanałów.

Duże możliwości promocji znajdą tu firmy z branż B2B, zaś promowanie wizerunku oparte na zaangażowaniu w grupy tematyczne oraz system rekomendacji i poleceń może przynieść tu niezwykle wymierne korzyści.

Sytuacja na polskim LinkedIn jest mocno rozwojowa i, podobnie zresztą jak na Instagramie i Pintereście, możliwości marketingowe są tu dopiero odkrywane.

Zestawienie korzyści mediów społecznościowych

Dobierając social media, działaj w oparciu o dane, ale nieszablonowo.

Prowadzenie skutecznych kampanii marketingowych nieodłącznie wiąże się z wdrażaniem nieszablonowych rozwiązań i media społecznościowe nie są tu wyjątkiem. Dobór odpowiednich kanałów może być pierwszym krokiem takiego rozwiązania.

Odpowiadając sobie na pytania zawarte na początku tekstu, weź pod uwagę, że dane demograficzne oraz liczba aktywnych użytkowników powinny być ważnym ale ani jedynym ani ostatecznym kryterium wyboru właściwego kanału promocji w sieci.

Dobór kanałów promocji nie może opierać się tylko na danych demograficznych. Tweetnij

Jakie są twoje doświadczenia w doborze kanałów społecznościowych w marketingu internetowym? Z ilu mediów korzystasz jednocześnie i z jakim powodzeniem? Daj znać, a jeśli spodobał Ci się mój wpis, pokaż go swoim znajomym, niech też zobaczą!

Damian Lewandowicz

Spodobały Ci się nasze treści?

Zostańmy w kontakcie, aby nic Ci nie umknęło. Dołącz do nas na ulubionej platformie i bądź na bieżąco!

Inne ciekawe artykuły

Where Digital Products Lead to Business Results.

Jesteśmy agencją digitalową, tworzymy klientocentryczne produkty cyfrowe, które zapewniają wyniki i pomagają firmom zorientowanym na cel lepiej komunikować się z klientami.
Copyright © 2023